Nové Zámky

 

Sponzory:

Karen Caroll and the Mississippi Grave Diggersgospel

Karen Carroll sa narodila v Chicagu pred 49 rokmi a ako šestročná začala spievať v kostoloch. Neskoršie Robert Allen a Nate Griffen ju učili hrať na gitaru a vďaka im mohla vystupovať so slávnymi hudobníkmi ako Albert King, Lonnie Brooks či Freeman Bros.
Takisto aj jej matka Jeanne Carroll – veľmi známa bluesová speváčka v USA - jej pomohla v ďalšej kariére. Prvá profesionálna kapela Karen Carroll sa volala „ Bluesmama“. Neskoršie vystupovala v spoločnosti Katie Websterovej a Lurrieho Bella.

Ron Ringwood (USA)

V Európe pôsobiaci čierny americký spevák Ron Ringwood pochádza zo štátu Georgia. Už od mladosti ho zaujala gospelová a bluesová hudba, ktorej sa venuje dodnes. Po svojom príchode do Nemecka založil roku 1988 skupinu Gospel Messengers, ktorá sa považovala za priekopníka gospelu v Európe. Ron Ringwood sa neskôr vydal na sólovú dráhu a na svojom konte má množstvo úspešných vystúpení na rozličných festivaloch, koncertoch a v kluboch. Roku 2001 nahral sólový album (názov?), plný známych gospelových, bluesových a soulových skladieb, v ktorých vynikol jeho výrazný hlas a precítený prednes. Nechýbajú medzi nimi ani klasické bluesové štandardy ako The Thrill Is Gone či Born Under A Bad Sign, alebo slávne piesne Rainy Night In Georgia a Sittin´ On A Dock Of A Bay od Otisa Reddinga.
Vystúpenie Rona Ringwooda (s jeho sprievodnou skupinou?) , ktorý sľubuje návštevníkom neobyčajne silný emociálny zážitok, sa uskutoční v druhý festivalový večer v sobotu o ?? hodine v športovej hale Milenium.

Quo Vadis (Rumunsko)


Skupina Quo Vadis patrí k najznámejším a najpopulárnejším bluesrockovým skupinám v Rumunsku. Vznikla v r. 1991, ale svoj prvý album s rovnomenným názvom nahrala až po troch rokoch pre vydavateľstvo Electrocord. Na jar roka 1995 ho predstavovala na veľkom koncertnom turné a nasledovne vystupovala na mnohých hudobných festivaloch v Rumunsku. O dva roky neskôr, v roku 1997 nasledoval ďalší album s názvom Connect With Me, ktorý skupina nahrala v domovskom Temešvári a ešte v tom istom roku ho aj predstavila v Temešvári a v Bukurešti. Roku 1998 skupina dostala pozvánku na prvé zahraničné vystúpenie do Francúzska na Belfortský Festival International de Musique Universitaire. Po tomto prvom medzinárodnom úspechu nasledovali vystúpenia na zvučných festivaloch v okolitých štátoch ako napr. PEPSI Sziget a Gastroblues Paks v Maďarsku, Voxstock v Srbsku, v roku 2001, 2004 hrali aj na Klikkfeste na Slovensku.

Magdi Rúzsa (Maďarsko)

Magdi Rúzsa sa narodila 28. novembra 1985 v malej dedinke Kishegyes (Malý Idos) vo Vojvodine. Už ako školáčka rada spievala, no do školského zboru ju nevzali, že vraj jej hlas veľmi vytŕča z spomedzi ostatných. Magdi sa ale nevzdala a naďalej sa venovala spevu a hudbe. Táto tvrdohlavosť spojená s vrodeným talentom sa jej napokon vyplatila, keď ako 19-ročná získala druhé miesto v mládežníckej kategórii na pop festivale Líra 2004. V roku 2005 sa prihlásila do televíznej speváckej súťaže Megastar 3 v Maďarsku (obdoba našej Superstar), ktorú v r. 2006 aj vyhrala a získala titul Hlas roka. Rok na to úspešne reprezentovala Maďarsko na známom speváckom festivale Eurovízia 2007 v Helsinkách. Talentovaná mladá hviezda, ktorú odborná kritika považuje za európsku reinkarnáciu legendárnej americkej speváčky Janis Joplinovej. Vystúpi v sobotu večer v športovej hale Milenium.

 

Gwyn Ashton (Austrália)


Dlhovlasý bluesrockový slidegitarista, spevák a hráč na ústnu harmoniku prešiel so svojou hudbou celú Európu, hral aj v Amerike a samozrejme v Austrálii, odkiaľ pochádza. Roku 1999 otváral so svojim bandom ako predskokan koncerty skupiny Status Quo na jej 15 dňovom britskom turné. Takisto bol na turné s takými bluesovými velikánmi ako sú B.B. King, Buddy Guy, Ray Charles, Peter Green, Johnny Winter, Jeff Healey a jamoval na pódiu spoločne s Hubertom Sumlinom, Canned Heat, Mickom Taylorom, Bernie Marsdenom, Martinom Barré z Jethro Tull a mnohými inými. Rodák z Adelaide v južnej Austrálii, ktorý už niekoľko rokov žije v Anglicku, má povesť nástupcu nebohého Rory Gallaghera. Zaslúžene. Podobne ako Gallagher majstrovsky zvláda hru na elektrickej i akustickej gitare, slide, ústnej harmonike a niekedy ho pripomína aj hlasom. Dokonca spolu s bývalými Gallagherovými spoluhráčmi nahral v roku 2000 aj celý album. Jeho minuloročný album Prohibition, ktorý nahral spoločne s bubeníkom Ted McKennom a basistom Chrisom Glennom (Ian Gillan, Rory Gallagher, Michael Schenker, SAHB) a hosťujúcim Donom Aireym (Deep Purple) bol vyhlásený britským Guitar and Bass Magazine za Album roka.
Gwyn Ashton ponúkne svoju unikátnu zmes bluesrocku v prvý festivalový večer v piatok 16.novembra v Dome kultúry.

Boogie Boys (Poľsko)

Trio Boogie Boys je prvou poľskou formáciou pianistov hrajúcich boogie woogie s prímesou čierneho bluesu. Absolútne úžasný a nádherný zvuk dvoch klavírov vracia poslucháča do čias bláznivých rytmov, ktoré akoby vyšli z dávno zabudnutých amerických čiernobielych filmov z prvej polovice 20. storočia. Obaja klavíristi Bartek Szopiński a Michał Cholewiński sa zoznámili roku 2002 v jednom z klubov v Poznani, kde do bieleho rána jamovali pri starom klavíri. Krátko nato ich doplnil najmladší člen, bubeník Szymon Szopiński a odvtedy sa vďaka svojej obdivuhodném inštrumentálnej zručnosti, nadšeniu a originálnym nápadom dostali so svojou hudbou do celej Európy. Hrali na spoločných pódiách s najlepšími majstrami boogie woogie ako sú Christopher Steinbach, Frank Mushalle, Vince Weber alebo Axel Zwingerberger, zúčastnili sa na XI Blues Express Festivale a otvárali koncerty Erica Burdona, Johnny Rawlsa, Al Copleya, speváčky Dany Gillespie a mnohých ďalších. Toto najmladšie boogie woogie trio v Európe privítame aj v Nových Zámkoch, kde ponúkne svoje strhujúce vystúpenie .

info:0905 327 961